Κυριακή 29 Μαΐου 2016

Με ήττα αποχαιρέτησε την Α2 ο Πρωταθλητής Ελλάδας Γυμναστικός Κύμης

Με ήττα αποχαιρέτησε την Α2 ο πρωταθλητής Ελλάδας Γυμναστικός Κύμης μια ανώδυνη ήττα αφού από την περσμένη Κυριακή είχε στεφθεί πρωταθλητής.
 Τελευταίος αγώνας μέσα στην Πάτρα με αντίπαλο τον Προμηθέα που θα δώσει κι αυτός την μάχη του στους αγώνες ανόδου.

78-71 το τελικό σκορ για τους Πατρινούς μια διαφορά που την πήρε ο Προμηθέας στο τελευταίο τρίλεπτο.

Άσχημο ξεκίνημα για τους πρωταθλητές που εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας και πήρε ισχυρό προβάδισμα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο 24-17.

Στο δεύτερο συνέχισε να διατηρεί την διαφορά και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 48-39.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κύμη ανέκαμψε ήταν καλύτερη και μείωσε την διαφορά στους 3 πόντους 56-53.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Κύμη συνέχισε να παίζει ποιοτικά και 6 λεπτά πριν το τέλος πέρασε μπροστά. Ο προμηθέας αντέδρασε και εκμεταλλευόμενος τα λάθη της Κύμης στο τελευταίο τρίλεπτο πήρε την διαφορά και την νίκη με 78-71.
Στο τέλος του αγώνα η Κύμη χειροκροτήθηκε από όλο το γήπεδο για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος της Α2.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο Προμηθέας Πατρών βράβευσε την Κύμη για την κατάκτηση του τίτλου, ενώ στο ημίχρονο τα εκπαιδευτήρια Πάνου για την διάκριση τους στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Λυκείων.