Σάββατο 11 Μαρτίου 2017

ΝΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΜΗ

Η Κυμη έκανε βήμα παραμονής στην Stoiximan.gr Basket League κι αυτό γιατί έκανε κατάθεση ψυχής στο πιο κρισιμο σημείο του αγώνα με τον Κολοσσό. Πήρε τη νίκη με 74-64 χάρη στην εντυπωσιακή της εμφάνιση στα τελευταία εννέα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Κάντι να δίνει το σύνθημα και τους υπόλοιπους να ακολουθούν.
Ο Κολοσσός έκανε το 52-59 στο 31', αλλά εκεί η Κύμη απάντησε με σε 19-0, έκανε το 71-59 στο 38' και εν τέλει έφτασε σε μια πολύ σπουδαία νίκη, που την φέρνει κοντά στο στόχο της σωτηρίας.

MVP
Ο Τζέισον Κάντι ήταν ο κορυφαίος της Κύμης και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην αλλαγή του σκηνικού στην τελευταία περίοδο. Είχε 23 πόντους με 5/6 βολές, 3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, έδωσε 3 ασίστ, πήρε 2 ριμπάουντ και μαζί με τον Τουντζιαράκη ήταν οι καλύτεροι των γηπεδούχων.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ
Τα παιχνίδια γυρίζουν με μεγάλα σουτ και η Κύμη έβαλε 13 τρίποντα για να φτάσει στη μεγάλη νίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν 13 στα 28, ήταν εύστοχοι στην τελευταία περίοδο (κυρίως Κάντι και Τσούπκοβιτς) και κάπως έτσι γύρισαν ένα ματς, που στο 31' έδειχνε να βρίσκεται υπό τον έλεγχο του Κολοσσού.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Ο Κολοσσός έφτασε να προηγείται με 52-59 στο 31' και έδειξε να ελέγχει την κατάσταση, όμως για τα υπόλοιπα 7 λεπτά δεν έβαλε καλάθι και η Κύμη άλλαξε εντελώς την εικόνα του αγώνα. Επαιξε για σεμινάριο, έβαλε μεγάλα σουτ στην επίθεση και με σερί 19-0 έκανε το 71-52 στο 38'!
Ο ΑΓΩΝΑΣ
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν και μάλιστα ο Κολοσσός είχε μικρό προβάδισμα μέχρι το 9' (20-23), χάρη κυρίως στους Χαλ και Ρέντικ. Το τρίποντο του σέντερ της Κύμης, του Τουντζιαράκη, έφερε το ματς στην ισοπαλία (23-23) και η δεύτερη περίοδος είχε ξεκάθαρα τη σφραγίσα των γηπεδούχων.
Ο Κάντι έκανε την αρχή, ο Τουντζιαράκης ήταν ασταμάτητος μέσα και στις δύο ρακέτες και κάπως έτσι έγινε το 43-33 στο 19', για να λήξει το ημίχρονο με την Κύμη στο +7 (43-36) με τον Ρέλεφορντ να μειώνει.
Ο Κολοσσός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και αμέσως μείωσε σε 43-41 με τον Ρέλεφορντ να έχει πάρει "φωτιά". Εκεί ο Ορτον το πήρε προσωπικά και έκανε το 47-41, αλλά οι Ροδίτες δεν τα παράτησαν και με γκολ φάουλ του Βασιλόπουλου πέρασαν μπροστά (50-51) στο 27'. Δια χειρός Γουάτσον έγινε και το 51-54, για να τελειώσει η τρίτη περίοδος με σκορ 52-54.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηξαν στο +7 (52-59) στο 31' και έδειξαν κυρίαρχοι της κατάστασης, αλλά η Κύμη μέσα σε δύο λεπτά επέστρεψε και πέρασε μπροστά με 60-59. με τον Κάντι. Ο Κοστόφ με τρίποντο έγραψε το 63-59 και έφτασε το σερί των γηπεδούχων στο 11-0, ο Κάντι τον αντέγραψε και έγραψε το 66-59 στο 36'. Η Κύμηυ δεν σταμάτησε εκεί, ο Τσούπκοβιτς έκανε το 71-59 στο 38' κι εκεί κρίθηκαν όλα...

ΠΗΓΗ: sport24