Δευτέρα 10 Απριλίου 2017

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Ο Ηρακλης Χαλκίδας με τεράστια ανατροπή από 0-2 σετ νίκησε με 3-2 σετ την Κύζικο Νέας Περάμου και σημείωσε και δεύτερη νίκη στο τάι μπρέικ σε ισάριθμους αγώνες στα πλέι άουτ. Η Κύζικος έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη καθώς είχε και δύο ματς μπολ τα οποία δεν κατάφερε να αξιοποιήσει ωστόσο πήρε έναν πολύτιμο βαθμό εκτός έδρας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Ηρακλή Χαλκίδας ήταν ο Κυριάκος Σπυριούνης με 59% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και 56% υποδοχή.

Η Κύζικος όμως ήταν αυτή που μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και αιφνιδίασε τον Ηρακλή. Με καλό σερβίς, 55% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και πρωταγωνιστές τους Ματσιέλ, Σαρικεΐσογλου η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου είχε τον απόλυτο έλεγχο στο 1ο σετ. Η κόντρα ξεκίνησε από το 2ο σετ όπου είχαμε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η Κύζικος προηγήθηκε 9-6, αλλά ο Ηρακλής με όπλο το μπλοκ και το νεαρό Σπυριούνη να ανεβάζει στροφές πέρασε στην αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 16-14, αλλά και πάλι η Κύζικος με καλή άμυνα και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις προσπέρασε 21-20 και πήρε το σετ 25-23 κάνοντας το 0-2 σετ.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου και πάλι η Κύζικος ήταν από την αρχή μπροστά με 1-2 πόντους, ο Ηρακλής προσπέρασε με +2 (16-14) στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά και η Κύζικος ήταν αυτή που έφτασε σε ματς μπολ με τον Ματσιέλ. Ακολούθησε μία από τις φάσεις του αγώνα όπου έγινε μπλοκ από την Κύζικο, βγήκε ντουμπλάζ από τον Ηρακλή και στη συνέχεια της οι γηπεδούχοι έκαναν μπλοκ γι το 24-24. Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο και τους παίκτες της Κυζίκου που ζητούσαν μεταφορά της μπάλας στην άμυνα, αλλά ο αγώνας συνεχίστηκε. Η Κύζικος είχε και δεύτερο σετ 26-25 και έχασε κόντρα επίθεση ο Σαρικεΐσογλου να τελειώσει τον αγώνα. Τελικά μετά από συγκλονιστικές μονομαχίες ο Ηρακλής προσπέρασε 28-27 και εκεί έγινε η δεύτερη φάση του αγώνα. Ο Σαρικεΐσογλου κάρφωσε για την Κύζικο αλλά το μπλοκ που έγινε δόθηκε «μέσα». Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν ότι ήταν άουτ, οι διαιτητές έδωσαν «μέσα» και το σετ έγινε 29-27. Το 4ο σετ ξεκίνησε με κόκκινες κάρτες στους δύο πάγκους.

Στο 4ο σετ ο Ηρακλής με καλύτερη ψυχολογία οικοδόμησε μεγάλο προβάδισμα και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Στο 5ο σετ ο Ηρακλής ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 6-0 και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 3-2 σετ που πανηγυρίστηκε έξαλλα.

5ο σετ: 5-0, 10-3, 12-7, 15-12

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 10 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ 3-2 (19-25, 23-25, 29-27, 25-15, 15-12) σε 129΄

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 14 (12/30, 2 άσσοι), Σπυριούνης 23 (19/32 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ – 35% επιθέσεις), Κανέλλος 12 (9/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντίνας 14 (9/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 6 (4/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ – 36% άριστες), Ρενάν 6 (4/5 επ επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 33% υπ – 17% άριστες), Κλότσκο 1 (0/1 επ, 1 άσσος), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος 1 (άσσος), Τόρες 8 (6/15 επ, 2 μπλοκ).

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 11 (6/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σονάρι 9 (5/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκουλάκ 9 (6/23 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ – 23% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 26 (24/44 επ, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (14/32 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -29% άριστες)/ Πολυχρονιάδης (λ, 62% υπ 23% άριστες), Αχιλλεόπουλος 60% υπ – 50% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Θεοδωρόπουλος, Λυκουρέσης 1 (1/2 επ).

O προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Είναι μία τεράστια ανατροπή που ίσως κρίνει την παραμονή μας. Είμαστε τόσο κοντά και τόσο μακριά από την παραμονή. Θέλουμε ακόμα μία νίκη για να τα καταφέρουμε. Δεν κάναμε καλό ξεκίνημα στον αγώνα. Ήμασταν πολύ νευρικοί αλλά σταδιακά βρήκαμε ρυθμό. Μπράβο σε όλη την ομάδα και ειδικά στους νεαρούς ακραίους που σήκωσαν το μεγάλο βάρος. Αξίζαμε τη νίκη. Ο δρόμος είναι ακόμα πολύ δύσκολος».

Ο προπονητής της Κυζίκου Νίκος Νεόφυτος είπε: «Ο αγώνας έπρεπε να τελειώσει με 3-0 σετ υπέρ της ομάδας μου αλλά τα λάθη των διαιτητών μας κόστισαν. Υπό διαφορετικές συνθήκες με έναν βαθμό θα ήμασταν ευχαριστημένοι αλλά τώρα είμαστε πολύ στεναχωρημένοι. Πιστεύουμε πως αδικηθήκαμε και το βίντεο δείχνει καθαρά τις φάσεις που έκριναν το 3ο σετ. Μετά την απώλεια του 3ου σετ χάσαμε την ηρεμία μας και ηττηθήκαμε. Πρέπει να μαζέψουμε το μυαλό μας γι τον αγώνα που έρχεται με την Παναχαϊκή. Πάμε για πάρουμε τρίποντο με την Παναχαϊκή ώστε να κάνουμε βήμα το πιο καθοριστικό βήμα παραμονής».