Κυριακή 2 Απριλίου 2017

ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Ο Ηρακλής Χαλκίδας με μπλοκ, Κουέβας και Κανέλλο 3-2 την άτυχη Παναχαϊκή

O Hρακλής Χαλκίδας πήρε σπουδαία νίκη επί της Παναχαϊκής στην Πάτρα με 3-2 σετ για την 1η αγωνιστική των πλέι άουτ του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα». Η ομάδα της Χαλκίδας έκανε το 3χ3 στις αναμετρήσεις με τους πατρινούς καθώς είχε νικήσει και τους δύο αγώνες της κανονικής περιόδου και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς στη βαθμολογία των πλέι άουτ. Έναν πήρε η Παναχαϊκή, ενώ η Κύζικος είχε ρεπό.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας είχε και πάλι μεγάλο όπλο το μπλοκ όπου σημείωσε 19 πόντους, αλλά και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πορτορικανό Τόρες Άντριου Κουέβας ο οποίος αγωνίστηκε διαγώνιος στη θέση του τραυματία Τάπια και σημείωσε 21 πόντους. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον πασαδόρο Ρενάν αλλά και τον Μάκη Κανέλλο που πήρε 9 πόντους από μπλοκ.
Αποκάλυψη για την ομάδα της Χαλκίδας και ο νεαρός Σπυριούνης που γύρισε ακραίος και σήκωσε με επιτυχία μεγάλο μέρος της υποδοχής. Η Παναχαϊκή δεν μπήκε καλά στον αγώνα και είχε τεράστια ατυχία με τον τραυματισμό του Μαυραγάνη (γύρισε το πόδι του) στην αρχή του 2ου σετ. Τη θέση του πήρε ο Γεωργάτος.

Η ομάδα της Πάτρας με την βοήθεια και των οπαδών της ισοφάρισε σε 2-2 σετ, προηγήθηκε 10-9 και 14-13 αλλά ο Ηρακλής και τις δύο φορές έκανε ανατροπή. Την πρώτη φορά προσπέρασε 12-10 και την δεύτερη με σερί 3-0 τελείωσε τον αγώνα. Ισοφάρισε με τον Κολτσιάκη 14-14, ο Κανέλλος έκανε μπλοκ στον Ρουμελιώτη για το 15-14 και στην τελευταία φάση ο Ντονάς που είχε πάρει τη θέση του Κωστόπουλου κάρφωσε άουτ.
Στο 1ο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας μπήκε δυνατά και η Παναχαϊκή έκανε πολλά λάθη με αποτέλεσμα να ανοίξει η ψαλίδα στο σκορ. Στο 2ο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε 8-4 αλλά το σερβίς του Λιβαθηνού έφερε σερί 7-0 και η Παναχαϊκή προσπέρασε και ισοφάρισε. Στο 3ο σετ προηγήθηκε πάλι η Παναχαϊκή μέχρι το 21-18 αλλά ο Ηρακλής με όπλο το μπλοκ - άμυνα ανέτρεψε τη διαφορά και έκανε το 2-1 σετ. Στο 4ο σετ ήταν η σειρά του Ηρακλή να προηγηθεί με 16-14 και της Παναχαϊκής να κάνει την ανατροπή στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

5ο σετ: 5-3, 10-9, 10-12, 14-16

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 5 άσσους, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-22, 23-25, 25-22, 14-16) σε 123'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 16 (12/20 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 8 (6/22 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ - 19% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 30 (28/56 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυραγάνης, Κωστόπουλος 1 (1/3 επ, 36% υπ - 36% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 55% υπ - 29% άριστες), Μουσλία (λ), Ντονάς 15 (13/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 21% άριστες), Γεωργάτος 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Σπυριούνης 9 (7/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 10% άριστες), Κανέλλος 16 (6/7 επ, 1 άσσος, 9 μπλοκ), Ντίνας 10 (6/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κολτσιάκης 10 (8/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ - 17% άριστες), Ρενάν 5 (4/4 επ, 1 μπλοκ), Τόρες 21 (18/33 επ, 3 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 71% υπ - 29% άριστες), Μπερμπέρογλου (λ), Τάπια 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 1 (1/7 επ, 42% υπ - 17% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος 1 (άσσος).

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Δεν κάναμε καλή εμφάνιση σήμερα. Ειδικά το ξεκίνημα μας ήταν πολύ κακό. Αντί να έχει άγχος ο αντίπαλος είχε εμείς. Επηρεαστήκαμε και από τον τραυματισμό του Μαυραγάνη. Έτσι όπως ήρθε ο αγώνας θα μπορούσαμε να μην είχαμε πάρει ούτε βαθμό αλλά στο τέλος κλωτσήσαμε και τη νίκη καθώς είχαμε προβάδισμα και πολλές ευκαιρίες για να τελειώσουμε τον αγώνα στο τάι μπρέικ χωρίς να τα καταφέρουμε. Δεν το βάζουμε κάτω. Έχουμε αποδείξει πως μπορούμε να νικήσουμε και μακρυά από την Πάτρα. Συνεχίζουμε την προσπάθεια για παραμονή».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Έγινε ωραίος αγώνας, με εντάσειις, ανατροπές, μπλοκ - άμυνα και ωραία ατμόσφαιρα. Θεωρώ πως ήταν από τα πιο ωραία ματς του πρωταθλήματος. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Πήραμε δύο βαθμούς και τίποτα περισσότερο. Δε μπορούμε ούτε να πανηγυρίζουμε, ούτε να εφησυχάζουμε. Βάζουμε τα κεφάλια κάτω και συνεχίζουμε την προσπάθεια για παραμονή».