Δευτέρα 8 Μαΐου 2017

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ - Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

H Χαλκίδα πήρε μεγάλο προβάδισμα για τη κατάληψη της δεύτερης θέσης μετά τη σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟ Βάρδας με 2-0. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν μυαλωμένα, είχαν μεγάλη ωριμότητα στο παιχνίδι τους και με δυο σπάνιας ομορφιάς τέρματα από Πολίτη και Βεζιρτζόγλου επιβεβαίωσαν ότι μετά την πρωταθλήτρια Παναχαϊκή διαθέτουν τη καλύτερη ομάδα του ομίλου.

Οι «νερατζούρι» κατάφεραν να προηγηθούν χάρη στη ποιότητα που έδειξαν δυο  παίκτες της στο 16΄.
O Θωμάς με μεταβίβαση ακριβείας βρήκε τον Πολίτη που με εντυπωσιακή ενέργεια  και  υπέροχο πλασέ άνοιξε το σκορ. Παράσταση υψηλής τεχνικής και  φανταστικό γκολ από τον 22χρονο μεσοεπιθετικό

Τρία λεπτά αργότερα ξανά ο Πολίτης ξεχύθηκε στην αντεπίθεση έκοψε τη μπάλα για τον Βεζιρτζόγλου που σούταρε άστοχα.
Στο 20ο λετπό μια φάση που κακώς συνεχίστηκε καθώς ο 2ος βοηθός Βασιλακάκης είχε υποδείξει φάουλ στο χώρο του κέντρου ο διαιτητής Σχίζας δεν τον είδε ο Καλογερόπουλος γέμισε μέσα στη περιοχή, η άμυνα των γηπεδούχων απομάκρυνε δύσκολα τον κίνδυνο.

Με σύμμαχο τον δυνατό αέρα η Βάρδα δημιούργησε δυο καλές φάσεις  σε διάρκεια ενός λεπτού, στο 21΄ εκτέλεση φάουλ του Γ. Πολίτη ο αέρας πήγε να παίξει άσχημο παιχνίδι στον Ντουμάνη που με 2η προσπάθεια μπλόκαρε
 και ένα λεπτό αργότερα ο Καλογερόπουλος ελίχθηκε και σούταρε διαγώνια η μπάλα πέρασε έξω από δεξί δοκάρι Ντουμάνη.
Στο 32 Ο Γ. Πολίτης προσπάθησε να εκμεταλλευθεί τον δυνατό αέρα το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Ντουμάνης.

Στο β΄μέρος η πρώτη καλή φάση ήταν για τους γηπεδούχους στο 60΄. ψηλοκρεμαστή πάσα του Ντελέκου το σουτ του Θωμά δεν ανησύχησε τον Καπουταγλή.

Στο 62΄ Ωραίος συνδυασμός από τους φιλοξενούμενους με τον Π. Πολίτη να κάνει τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι ο Καραμπάς σωτήρια προ του επερχόμενου Γούρμου έκοψε
 Μακρινό σουτ από τον Αγουρίδη στο 64΄ η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 69΄ ο ΑΟΧ κλείδωσε τη νίκη με πανέμορφο τρόπο. Καταπληκτική συνεργασία  με τον Ντελέκο να βρίσκει τον Βαλκάνο αυτός έκανε τη πάσα στον Βεζιρτζόγλου που με υπέροχο τρόπο γύρισε το σώμα του και με πλάσε στο παραθυράκι δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Βάρδας πετυχαίνοντας το 2-0.

Στο 71 το σουτ του Καλογερόπουλου πέρασε εκτός εστίας και στο 73 το σουτ του Πολίτη από πλάγια θέση έδιωξε με δυσκολία ο Καπουταγλής.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Αυλωνίτης): Ντουμάνης, Στεργιανός, Ζυγογιάννης(75΄ Λούκας) , Μπακομήτρος, Καραμπάς, Εμέκα, Ανέστης (65΄ Βαλκάνος), Ντελέκος, Βεζιρτζόγλου (84΄ Ζάχι), Πολίτης, Θωμάς

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ (Φωτόπουλος): Καπουταγλής, Π. Πολίτης, Αγουρίδης, Παλιάτσας (63΄ Βάτσης) , Σιδέρης, Ανδριέλος (52΄ Πατάπης), Γ. Πολίτης, Καρούτης (79΄ Μητρόπουλος), Καλογερόπουλος, Ντόμας, Γούρμος