Τετάρτη 16 Μαΐου 2018

AYTH EINAI H KYMH ....................

Η σημερινή μέρα θα χρίζει ειδικής αναφοράς από τον …μπασκετικό ιστορικό του μέλλοντος, καθώς η Κύμη των 6 συνεχόμενων ανόδων που την έφεραν από τη Γ’ ΕΣΚΑΣΕ στην Α1, κατάφερε στη 2η μόλις χρονιά της στην κορυφαία κατηγορία να κάνει ένα ακόμα μπασκετικό …θαύμα συμμετέχοντας στα playoffs του Ελληνικού πρωταθλήματος, βάζοντας παράλληλα δύσκολα στον Ολυμπιακό από τον οποίο ηττήθηκε στο ΣΕΦ στις λεπτομέρειες με 78-75!
Οι ελπίδες για περαιτέρω διάκριση ασφαλώς και θεωρητικά είναι περιορισμένες από τη στιγμή που αντίπαλος είναι ο Ολυμπιακός, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν όμως σήμερα με …νύχια και με δόντια στο 1-0 με την Κύμη να χάνει στις λεπτομέρειες την ευκαιρία για μια νίκη-έπος μέσα στο ΣΕΦ!

Η νίκη της Κύμης όμως σήμερα έχει να κάνει με τη σοβαρότητα που αντιμετώπισε τον σημερινό αγώνα ο Ολυμπιακός και τον μεγάλο βαθμό δυσκολίας που του έβαλε, ξεκάθαρο δείγμα πως η Κύμη φέτος κατάφερε να κερδίσει τον σεβασμό όλων!
Η Κύμη δεν ξεκίνησε καλά απέναντι σε ένα Ολυμπιακό που νόμιζε πως αυτό το ματς θα αποτελούσε ένα πολύ καλό τεστ προετοιμασίας, με τη διαφορά να ανοίγει από νωρίς. Ο Μακ Γκι έχασε ένα κάρφωμα στην αρχή για να προηγηθεί ο Ολυμπιακός με 10-0 και 25-8 στην α’ περίοδο, απέναντι στην ομάδα του Καστρίτη που έκλεισε το 10λεπτο με μόλις 2/14 δίποντα και 1/5 τρίποντα!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-8, 41-28, 59-48, 59-51, 78-75.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 18 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/12 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης 6, Ουίλτζερ 14 (4/11 σουτ, 7 ριμπάουντ), ΜακΛιν 2 (6 ριμπάουντ), Μπράουν (0/3 σουτ), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 7 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1/6 σουτ), Πρίντεζης 7 (1), Μάντζαρης 7 (2/9 σουτ).
ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (3/10 σουτ), Τζόουνς 7, ΜακΓκι 11 (4/12 δίποντα, 3/6 βολές, 14 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 21 (4/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ασίστ), Σμιθ 15 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 3 (1/4 τρίποντα), Γλυνιαδάκης, Βίλιαλμσον 3 (1), Κάιζερ 4, Μπάρλος 2 (5 ριμπάουντ).