ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ ΈΝΑΡΞΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΊΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΉ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟ ΔΗΜΗΤΡΗ . Ο ΔΗΜΉΤΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΈΠΑΙΖΕ ΣΤΟΝ ΑΠΌΛΛΩΝΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΑΥΛΙΔΟΣ.

ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΟΣ - ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Το ΔΣ του συλλογου μας ευχαριστει τον ΠΑΟ Κανηθου για το πνευμα συνεργασιας που επεδειξε στην μεταγραφη των ταλαντουχων ποδοσφαιριστων Μπασινα και Αρβανιτη .

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ - ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ 3 - 1

Επέστρεψε στις νίκες ο Λήλας Βασιλικού και πήρε την νίκη από τον ΑΟ Αυλωναρίου με 3-1.
Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο με το Αυλωνάρι να έχει την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 12' σε εκτέλεση φάουλ του Βασιλείου που έφυγε ελάχιστα άουτ.
Η απάντηση του Λήλα στο 14' με πλασέ του Παύλου που έφυγε ελάχιστα άουτ από τα δοκάρια του Χροναίου.
Στο 38' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Χαλιώτης με πλασέ παραβίασε την εστία του Αυλωναρίου 1-0.
Στο 20' τραυματίστηκε ο Φρυγανάς και αντικαταστάθηκε δημιουργώντας πλήγμα στην άμυνα του Αυλωναρίου.
Με τον Λήλα να προηγείται 1-0 έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σκορ στα ίσια με γκολ που σημείωσε ο Καραμπίνης με πλασέ από κοντά στο 47' 1-1.
Στο 56' το Αυλωνάρι έμεινε με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Πόγκα με δεύτερη κίτρινη.

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 0 - 1

Ένας σπουδαίος αγώνας έγινε στην Μακρυκάπα διαφήμιση του ποδοσφαίρου, που είχε ποιότητα, άριστη τεχνική και από τις δύο ομάδες, φάσεις σε όλη την διάρκεια του αγώνα και το μόνο που έλειπε ήταν τα γκολ για να συμπληρώσουν το ωραίο θέαμα που πρόσφεραν ο ΑΟ Μακρυκάπας και ο Απόλλων Ερέτριας που κατάφερε να φύγει στο τέλος νικητής από την έδρα της Μακρυκάπας σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην λεπτομέρεια.
Καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους να έχουν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας αλλά να μην μπορούν να μπουν στα καρέ του Απόλλωνα. Με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και στις δυο εστίες αλλά χωρίς φάσεις για γκολ έληξε το πρώτο μέρος 0-0.

Νέο Πανελλήνιο ρεκόρ η Αν Μαρινάκου

Πεινασμένη για ρεκόρ  γύρισε από την Αιθιοπία η Αναστασία Μαρινάκου. Τι κι αν χρειάστηκε έναν μαραθώνιο για να επιστρέψει στην Αθήνα από την Αντίς Αμπέμπα, η «πείνα» της 19χρονης αθλήτριας ήταν τέτοια, που έκανε με το «καλημέρα» πανελλήνιο ρεκόρ.

Στην ημερίδα που έγινε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, η Μαρινάκου τερμάτισε σε 2.07.83 στα 800 μ., πίσω από τη συναθλήτριά της και… κυρίαρχο του αγωνίσματος στην Ελλάδα, Έλενα Φιλάνδρα, με την οποία μόλις το βράδυ της Παρασκευής επέστρεψαν στην Αθήνα.

Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2013 - 2014

Ο Ευβοιώτης κολυμβητής αλλά και προπονητής του Απόλλωνα Καλαμαριάς Κωνσταντίνος Παπαδημητρίου στην ετήσια κοπή πίτας του ομίλου βραβεύτηκε ως καλύτερος αθλητής της σεζόν 2013-2014.Το βραβείο του όπου ήταν χρηματικό το παρέλαβε από τον προπονητή του αλλά και συνεργάτη του Γιώργο Τσαλή

ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ( ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ )

Σήμερα στις  17.30  στο Ενωσιακο Γήπεδο  παιχνίδι παλαιμάχων .

ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ
Παμφίλης, Μορφούλης Γ., Πουλιπούλης(80' Σταμούλος), Ανδρέου Σ., Ανδρέου Αν., Κανελλόπουλος, Δασκαλόπουλος, Γεωργίου, Κουτσουφλάκης, Δημάκος, Μορφούλης Θ.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ
Mόνος, Κοροβέσης, Τζαφέρος, Καραμπάς, Αυλωνίτης, Ευσταθίου(72' Γκιτσάλης), Τσομπάνης(62' Τσιβίκας), Βαλκάνος(88' Τόλης), Θωμάς, Ανέστης, Δήμου.

ΑΟ Ν ΑΡΤΑΚΗΣ - ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ 2 - 0 Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ

Με το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου ένταση δημιουργηθηκε ανάμεσα στους ποδοσφαιριστες πηγαίνοντας για τα αποδυτήρια, αλλά με την επέμβαση των ψυχραιμοτερων τελείωσαν όλα ομαλά.

AO N ΑΡΤΑΚΗΣ - ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ 2 - 0 ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 13 λεπτό μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Ιστιαίας ο Φωτιαδης ανατρέπεται και ο διαιτητής της συνάντησης κύριος Παπακυριακος σφυρίζει το πέναλτι.  Ο  Καραχαλιος εκτελεί εύστοχα και κάνει το  1 - 0 για την Αρτάκη.

ΑΟ Ν ΑΡΤΑΚΗΣ - ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ 2 -0 Ο ΑΓΩΝΑΣ - ΦΩΤΟ

Μετά από 8 συνεχόμενες νίκες η ΑΕ Ιστιαίας γνώρισε την ήττα από τη Ν. Αρτάκη με 2-0. Το ντέρμπι  κρίθηκε νωρίς καθώς οι περσινοί πρωταθλητές προηγήθηκαν στο 13΄με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καραχάλιου και δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Βασιλείου.
Ο αμυντικός της Ιστιαίας ενώ ήταν τελευταίος παίκτης ανέτρεψε το Καραχάλιο  που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη με γκολ του Μπελίτσου στο 34΄μετά από πολύ ωραία ενέργεια και ασίστ του Καραχάλιου. Το ημίχρονο θα μπορούσε να τελειώσει με μεγαλύτερο σκορ αλλά ο Καραλής σε δυο περιπτώσεις (40΄και 44΄) και ο Μπελίτσος (20΄) έχασαν μεγάλες ευκαιρίες.
Η Ιστιαία θα μπορούσε να βάλει δύσκολα στους «ερυθροκίτρινους» στο 8’ όταν ο Β. Ανέστης έφυγε στη κόντρα πλάσαρε από μακριά τον Ευαγγελινό  που βγήκε εκτός εστίας, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε οι βορειοευβοιώτες δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον ΑΟΝΑ που απλά διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ και ο αγώνας τελείωσε χωρίς ουσιαστικά  να δημιουργηθούν επικίνδυνες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες.

AΟΝΑ (Δ. Λύκος): Ευαγγελινός, Ντούκα, Ρούσσος, Χρυσός, Φωτιάδης (72΄Ζήσης), Καραλής, Γίγας, Καραχάλιος, Μπελίτσος, Μακαντάσης (89΄Κονόμι), Μπαλαμπάνης.

Ενωση Απολ. & ΑΟ Ιστιαίας: (Δ. Τσελίκας): Μπιμπάι, Τριανταφύλλου, Βασιλείου, Τοουφρέ, Παπανικόλας, Η. Στεργίου, Α. Στεργίου, Πολυχρονίδης (76΄Β. Ανέστης), Χ. Ανέστης (71΄Δήμου), Τούσερτ  (46΄Γ. Περήφανος).