Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2015

ΟΔΟΣ ΟΝΕΙΡΩΝ - ΓΙΑΝΝΗΣ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗΣ

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 1 - 1

ΓΛΥΤΩΣΕ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ Ο ΗΛΙΑΣ ΞΙΦΑΡΑΣ

Τελικά η μαγνητική που είχε κάνει ο ποδοσφαιριστης της ΑΕΚ Χαλκίδας Ηλίας Ξιφαρας έδειξε ότι δεν έχει πάθει ρήξη χιαστών  όπως υπήρχε η ανησυχία τις πρώτες μέρες μετά τον τραυματισμό του στο ματς του Κυπέλλου στην Ερέτρια . Οπότε πολύ πιο γρήγορα από ότι περίμεναν όλοι ο Ηλίας θα επιστρέψει στα γήπεδα.

ΠΑΡΕΛΘΟΝ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΟΚΠΑΣΙΔΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΟ ΑΥΛΙΔΑΣ

Ο Παναγιώτης Τοκπασίδης γίνεται ο 6ος προπονητής που αποχωρεί από ομάδα της Α΄κατηγορίας στο φετινό πρωτάθλημα. Ο 45χρονος τεχνικός πέρυσι πέτυχε το ακατόρθωτο στον β΄γύρο του πρωταθλήματος με την ομάδα της Αυλίδας και παρέμεινε στη κατηγορία. Σήμερα ο Παναγιώτης Τοκπασίδης με ανακοίνωση που εξέδωσε ενημέρωσε για το διαζύγιο με την Αυλίδα.

Η ανακοίνωση:

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ

Η ΕΠΟ με έγγραφο της προειδοποιεί την διοίκηση του ΑΟ Χαλκίς ότι πρέπει να καταβάλει το ποσό των 2.782 ευρώ το αργότερο μέχρι τη Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου γιατί διαφορετικά ο αγώνας της Κυριακής με αντίπαλο τη Καλαμάτα δεν θα οριστεί.  Το ποσό αυτό προέρχεται από το πρόστιμο που είχε επιβληθεί στην ομάδα της Χαλκίδας μετά τον αγώνα με τον Παναργειακό στο δημοτικό στάδιο και η ομοσπονδία κάνει  σαφές πως σύμφωνα με το άρθο 33 παράγραφος 1 του πειθαρχικού κώδικα αν το ποσό των 2.782 ευρώ δεν πληρωθεί μέχρι την παραπάνω ημερομηνία το παιχνίδι με τη Καλαμάτα δεν πρόκειται να οριστεί.

Το eviagoal προσπάθησε να επικοινωνήσει με τον αντιπρόεδρο της Χαλκίδας Γιώργο Τόλια προκειμένου να μάθει εάν υπάρχει λόγος ανησυχίας όμως αυτό δεν ήταν δυνατό.

ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΥΡΟΠΟΥΛΟΣ - SGUARE ΓΕΥΣΕΙΣ ΕΓΚΑΙΝΙΑ

Σαν την Κύμη δεν έχει....

Καλή και η Χαλκιδική αλλά σαν την Κύμη δεν έχει! Αναφερόμαστε στην χθεσινή αναμέτρηση της Ευρώπης Πευκοχωρίου Χαλκιδικής με τον Γυμναστικό Σύλλογο Κύμης για την ένατη αγωνιστική της Α2, που βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με 73-65. Η ομάδα της Χαλκιδικής έδειξε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική για πάνω από ένα ημίχρονο, αλλά στο τέλος υπέκυψε στην εμφανή ανωτερότητα της Κύμης. Από την άλλη, η λαβωμένη από τραυματισμούς ομάδα του κόουτς Βασίλη Μπρατσιάκου καταφέρνει να ξεπερνά τα προβλήματα της διατηρώντας το αήττητο, δείχνοντας ότι έχει γεμάτο «οπλοστάσιο» και μεγάλο βάθος πάγκου.

14    Λεβάντε                               3

ΔΟΞΑ ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ - ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ 1 - 0 ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ .......

Η Χαλκίδα πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο καθώς σήμερα έκανε τη 3η συνεχόμενη ήττα της από τη Δόξα Μανωλάδας με 1-0. Οι ποδοσφαιριστές του Πέτρου Δημητρίου παρότι ξεκίνησαν καλά το ματς και θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει στο 12΄με τη κεφαλιά του Μπακομήτρου να αποκορούει εντυπωσιακά ο Καλλιακμάνης, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην εκπνοή του ημιχρόνου όταν ο Γούρμος πλάσαρε εύστοχα τον Ντουμάνη.

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ - ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 2 - 1 ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ - ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 2 - 1 ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΟΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΕΚ

Το σκορ είναι  1 - 1  και ο Τσιβικας με ωραία προσπάθεια βγαίνει απέναντι στον τερματοφυλακα Πετρακη ο οποίος βλέποντας ότι χάνει την φάση ανατρέπει τον ποδοσφαιριστη της ΑΕΚ Χαλκίδας .
Ο διαιτητής κύριος Λάμπρου ενώ βρίσκεται κοντά στην φάση ( κλείνει ) τα μάτια και δείχνει να συνεχισθεί το παιχνίδι. Λάθος του διαιτητή οποίος δεν τα πήγε και τόσο καλά σε όλη την διάρκεια του ματς.

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ - ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 2 - 1 ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΤΟ  1 - 0  ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΙ  ΤΟΥ  ΒΟΓΙΑΤΖΗ

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ - ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 2 - 1

Σε ένα συγκλονιστικό αγώνα στο γήπεδο ''Ν Κούκης'' το Αυλωνάρι σημείωσε μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ Χαλκίδας με 2-1.
Εξαιρετικός ο αγώνας στο πρώτο μέρος με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο στο πρώτο ημίωρο να χάνει σημαντικές ευκαιρίες, ενώ οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν μετά το 30' και είχαν μεγάλες ευκαιρίες να προηγηθούν αλλά ο Μόνος κράτησε ανέπαφη την εστία του.
Στην επανάληψη το Αυλωνάρι μπήκε δυνατά, προηγήθηκε νωρίς με πέναλτι, έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρμα του μετά το γκολ που πέτυχε, δέχθηκε την ισοφάριση επίσης με πέναλτι που σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών και μάλιστα ο Διαιτητής διέκοψε τον αγώνα και αποχώρησε, αλλά επανήλθε και συνεχίστηκε ο αγώνας με την εκτέλεση του πέναλτι που η ΑΕΚ ισοφάρισε και στο 78' οι γηπεδούχοι σημείωσαν το γκολ της νίκης.

ΤΙΜΗΣΑΝ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΟ ΠΑΤΣΑΤΖΟΓΛΟΥ

Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα στο Δημ Γήπεδο ''Ν. Κούκης'' στο Αυλωνάρι η Διοίκηση του ΑΟΑ βράβευσε τον Χρήστο Πατσατζόγλου για την προσφορά του στο Ελληνικό ποδόσφαιρο.
Τη τιμητική πλακέτα έδωσε στον Πατσατζόγλου ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στα πρωταθλήματα της Εύβοιας Γιάννης Βογιατζής.
Ο Χρ. Πατζατζόγλου ευχαρίστησε τον ΑΟ Αυλωναρίου και τον κόσμο στις εξέδρες που τον χειροκροτούσε.
Ο Πρόεδρος του ΑΟ Αυλωναρίου Περικλής Κούκης μας είπε ότι τέτοιες προσφορές σαν του Πατσατζόγλου πρέπει να τιμώνται και αυτό έγινε και σήμερα ευχαριστώντας κι' αυτός τον Χρ. Πατσατζόγλου για την μεγάλη του προσφορά στο Ελληνικό ποδόσφαιρο.

ΑΟ ΑΥΛΙΔΑΣ12111092504

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν η Δροσιά και ο Απόλλων Ερέτριας με το ισόπαλο 1-1 σε ένα αγώνα μοιρασμένο και με λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, τους γηπεδούχους να προηγούνται στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν στροφές στη επανάληψη να καταφέρνουν να ισοφαρίζουν και να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες, αλλά και να βρίσκονται απέναντι σε ένα εξαιρετικό γκολκίπερ (Τσιβίκα)  που έκανε σωτήριες επεμβάσεις, ενώ είχαν και ένα δοκάρι.
Μοιρασμένος και με παιχνίδι κέντρου ξεκίνησε ο αγώνας με λίγες φάσεις και στο 14' η Δροσιά κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαντζούνη ο Λάμπρου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ 1-0.
Η Ερέτρια απάντησε στο 31' με μια μεγάλη ευκαιρία σε κεφαλιά εξ επαφής του Τόρα που έδιωξαν οι αμυντικοί πάνω στην γραμμή.
Στο 42' γυριστό σουτ του Ευγενίου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τσιβίκας.

ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ - ΑΟ Ν ΑΡΤΑΚΗΣ 1 - 1

Ένα πολύ καλό και δυνατό παιχνίδι είδαμε στην Ιστιαία για την 12η Αγωνιστική της Α΄ Κατηγορία της Εύβοιας, ένα παιχνίδι που είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι και με πολύ κόσμο στις κερκίδες.
Η ομάδα των φιλοξενούμενων άνοιξε το σκορ από τα αποδυτήρια, μιας και με το εναρκτήριο λάκτισμα, ο Καραχάλιος πλάσαρε βαθειά στον Ζήση που ήταν έξω από τη μεγάλη περιοχή. Εκείνος έκανε δυνατό σουτ που αν και βρήκε τα χέρια του Μπιμοπάι, πέρασε πάνω από το κεφάλι του πορτιέρο της Ιστιαίας και κατέληξε στο πλεχτό κάνοντας το 0-1 στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα.
Στα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα ελαφρύ προβάδισμα κινήσεων, ενισχυμένοι προφανώς από την ψυχολογία του προβαδίσματος στο σκορ, αν και οι ευκαιρίες ανοίκαν στην ΑΕ Ισταίας.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ - ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ 0 - 2

Ο Ηρακλής Ψαχνών γνώρισε την 7η ήττα του σε 9 αγώνες και τα πράγματα έγιναν πλέον πολύ δύσκολα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Το πιο δυσοίωνο όμως είναι ότι και στη σημερινή εμφάνιση  δεν έδειξε ότι μπορεί να είναι ανταγωνιστικός ούτε καν στην έδρα του και ηττήθηκε εύκολα με 2-0 από τον ΠΑΟ Βάρδας.

Η ομάδα της Ηλείας κυριάρχησε μέχρι το 25΄ όταν προγήθηκε με τον Κωνσταντινίδη από ασίστ του Νικολόπουλου, όμως ο ίδιος παίκτης είχε αποτύχει να ανοίξει το σκορ στο 2΄ και το 12΄ σε δυο πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Ο Ηρακλής ξύπνησε στο τελευταίο 20λεπτο απείλησε στο 31΄με τη σέντρα του Ντέντη να κόβεται από τον Περικλή Πολίτη λίγο προ του Φαμπρίς, και στο 45΄ο Κωνσταντινόπουλος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το φαουλ του Καρκασίνα.

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ - ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 1 - 0

Η Μακρυκάπα νίκησε με 1-0 τον Λήλα και του στέρησε την ευκαιρία να περάσει μόνος στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι "λύκοι" άριστα στημένοι στον αγωνιστικό χώρο δάγκωσαν στο 10΄ με τον γκολ του Καρκαλή και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν έξυπνα το παιχνίδι, φτάνοντας σε μια (σχετικά) άνετη επικράτηση που θα μπορούσε να έρθει και με μεγαλύτερο σκορ.  Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα και δεν δικαιολόγησαν την υψηλή βαθμολογική τους θέση.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΑΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 1 - 3 ΜΗ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ..............ΝΙΚΑΣ

Την 7η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε ο Ηρακλής Χαλκίδας όπου επικράτησε της Ολυμπιάδας στη Πάτρα με 3-1 σετ. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση  πήρε το πρώτο σετ με 25-23, έχασε το δεύτερο με 26-24 και ισοφαρίστηκε, όμως στη συνέχεια πάτησε γκάζι και πήρε τα δυο επόμενα με 25-21 και 25-19.

Πλέον ο Ηρακλής έφτασε του 21 βαθμούς και εξακολουθεί να οδηγεί τη κούρσα του πρωταθλήματος. Το επόμενο Σάββατο η ομάδα της Χαλκίδας δίνει πολύ δύσκολο παιχνίδι με τον Κύζικο εκτός έδρας.

ΑΟ ΑΥΛΙΔΑΣ - ΚΑΣΤΕΛΛΑ 1 - 3 ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ

Σε μια φάση του αγώνα και ενώ το σκορ είναι 0 - 2 υπέρ της Καστελας  ο Τσουτσης σημειώνει γκολ το οποίο όμως ακυρώνεται σαν οφσάιντ.
Στην περιγραφή μας για το Ράδιο Ενα είπαμε ότι κακώς ακυρώθηκε το γκολ διότι δεν υπήρχε οφσάιντ.
Βλέποντας όμως τις φωτογραφίες διαπιστώσαμε ότι κάναμε λάθος και σωστά ο διαιτητης σημείωσε το οφσάιντ.
Στην πρώτη φώτο βλέπουμε τον ποδοσφαιριστη Τσουτση να βρίσκεται πίσω από τους αμυντικούς και μετά να παίρνει την μπάλα όποτε  σωστά ακυρώθηκε το γκολ.

Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2015

ΑΟ ΑΥΛΙΔΑΣ - ΚΑΣΤΕΛΛΑ 1 -3 ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΟ ΑΥΛΙΔΑΣ - ΚΑΣΤΕΛΛΑ 1 - 3 ΕΥΚΟΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Η Καστέλλα πέρασε άνετα από την Αυλίδα με 1-3 βάζοντας τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων για 2η συνεχόμενη νίκη. Οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Κιαπέκου κατάφεραν μέσα σε 15 λεπτά να πετύχουν τρία τέρματα και να καθαρίσουν το παιχνίδι.  Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Σπανός που αρχικά στο 34΄νίκησε σε τετ-α-τετ τον Αραβανή ανοίγοντας το σκορ 0-1, ενώ στο 47΄ η κόντρα τον ευνόησε και έστειλε για 2η φορά τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.
Στο 50΄ ο Τσούτσης με σουτ μέσα από τη περιοχή έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του γράφοντας το 0-3.

ΑΟ ΑΥΛΙΔΑΣ - ΚΑΣΤΕΛΛΑ 1 - 3 ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΣΕΝΤΡΑ ΘΕΑΤΕΣ

ΑΟ ΑΥΛΙΔΑΣ - ΚΑΣΤΕΛΛΑ 1 - 3 ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ