ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΣ 3 - 3 ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ - ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ 2015 - 2016

ΑΛΛΩΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΙΤΣΑ...........!!!!!!!!

Χωρίς να πιάσουν πολύ σπουδαία απόδοση και κάνοντας ίσως την χειρότερη εμφάνιση τους στο φετινό Πρωτάθλημα, η Γυναικεία Ομάδα της Χαλκίδας '' ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ '' πέρασαν νικηφόρα και από την Τρίπολη επικρατώντας της τοπικής ομάδας του ''ΑΡΗ '' με σκορ 0 - 4 ........ακόμα και με την απουσία των τριών βασικών παικτριών τους ( Τσόκου , Κηρίκου και Τροχούτσου ) οι '' ΠΟΛΕΜΙΕΣ '' της Χαλκίδας δεν έδειξαν να χωλαίνουν από την απουσία τους , παρ' όλο που δεν έπιασαν σπουδαία απόδοση..........άλλωστε και οι αντίπαλες τους δεν κατάφεραν να τους δημιουργήσουν κανένα απολύτως πρόβλημα αφού η κατοχή μπάλας και στα δύο ημίχρονα ήταν, ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ 80 %, ΑΡΗΣ 20%..................στο 40΄ λεπτό άνοιξε το σκορ η ομάδα της Χαλκίδας με τον ΤΣΟΡΙ
( Αφροδίτη Μανίτα ) με απ' ευθείας σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή ύστερα από εκτέλεση κόρνερ της Μαριαλένας Οικονόμου..........με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες........

ΑΓΩΝΑΣ ΠΑΛΑΙΜΑΧΩΝ

ΔΕΥΤΕΡΑ  8  / 2  / 2016    ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΤΟΥ ΛΑΟΥ  ΣΤΙΣ 17.00  ΑΓΩΝΑΣ ΠΑΛΑΙΜΑΧΩΝ

ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ   -   ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΣ

AΟ ΧΑΛΚΙΣ - ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ο Α.Ο. ΧΑΛΚΙΣ γνωρίζει ότι ήλθε σε συμφωνία και υπέγραψαν στην ομάδα μας οι παρακάτω ποδοσφαιριστές:
1. Σικαλιάς Άγγελος (10/11/1989), ο οποίος είναι αριστερός μπακ-χαφ και στο παρελθόν έχει αγωνισθεί στην Β΄Εθνική με τις ομάδες της Ηλιούπολης,Δόξας Δράμας, Ηρακλή Ψαχνών και Αχαρναικού.

2. Ντελέκος Ευάγγελος (29/07/1989), ο οποίος είναι κεντρικός μέσος και στο παρελθόν έχει αγωνισθεί στην Β΄Εθνική με τις ομάδες του Ηρακλή Ψαχνών, Λαμίας και Παναχαικής.
3. Στασινόπουλος Δημήτρης (28/03/1993), ο οποίος είναι δεξιός μπακ-χαφ και στο παρελθόν έχει αγωνισθεί στην Β΄Εθνική με την ομάδα της Ζακύνθου.

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ - ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΣ 1 - 2

Πολύ σπουδαίο διπλό πήρε η Αιδηψός μέσα στην Μακρυκάπα που της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει στην σωτηρία, με τον Χρ. Πατσούρα να κάνει επιτυχημένο ντεμπούτο στον πάγκο της Αιδηψού.
Μοιρασμένος με λίγες φάσεις το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να συνδυαστούν, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη ουσιαστική επίσκεψη στα καρέ του Κυριακόπουλου κατάφεραν με εντυπωσιακό τρόπο να ανοίξουν το σκορ.
Ήταν το 17' όταν μετά από σέντρα ο Ψύλλος με ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακόπουλου γράφοντας το 0-1.

ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ - ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 0 - 0 ΔΙΚΑΙΗ ΜΟΙΡΑΣΙΑ

Κερδισμένη στο σημερινό ντέρμπι κορυφής της Α΄ Κατηγορίας της Εύβοιας μεταξύ της ΑΕ Ιστιαίας και της πρωτοπόρου ΑΕΚ Χαλκίδας, είναι η δεύτερη, μιας και η Ιστιαία ήθελε το τρίποντο για να μειώσει την βαθμολογική της διαφορά από την αντίπαλό της. Έτσι λοιπόν έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στον ένα βαθμό την ΑΕΚ Χαλκίδας και σε συνδυασμό με τη σημερινή νίκη της Αρτάκης, βρίσκεται πλέον  3η θέση στη βαθμολογία.

ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ - ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 0 - 0 ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΣΕΝΤΡΑ - ΘΕΑΤΕΣ

ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ...................ΠΟΝΕΣΕ

ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ  - ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ  0 - 0

Ο διαιτητής  Κασομουλης ήταν σωστός στην διαιτησία του στο μεγάλο ντέρμπι  και πολύ κοντά στις φάσεις . Τόσο κοντά που η μπάλα βρήκε σε μια φάση πάνω του με πολύ δύναμη χωρίς όμως να τον τραυματίσει , αλλά σίγουρα πρέπει να πόνεσε αρκετά.

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ - ΤΑΜΥΝΑΙΚΟΣ 1 - 1

Η Δροσιά ισοφάρισε τον Ταμυναϊκό στη τελευταία φάση του αγώνα και πήρε έναν υπερπολύτιμο βαθμό για τη συνέχεια κόβοντας παράλληλα στους φιλοξενόμενους το δρόμο για να πλησιάσουν στη κορυφή. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό στην εξέλιξη του με την ομάδα του Αλιβερίου να ξεκινάει εντυπωσιακά τον αγώνα και να δημιουργεί τις ευκαιρίες ακόμα και να το καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο. Η συμπεριφορά της άλλαξε όμως στο δεύτερο μέρος "κάθισε" πάνω στο γκολ που πέτυχε και στο τέλος έφυγε από το γήπεδο της Δροσιάς με πρόσωπα σκυθρωπά σαν να είχε χάσει τον αγώνα. Αντίθετα παίκτες, φίλαθλοι και παράγοντες του ΑΠΚΟ πανηγύρισαν το γκολ της ισοφάρισης έξαλλα, και ήταν ολοφάνερη η ψυχολογική τόνωση ενόψει του τελικού της ερχόμενης εβδομάδας στην Αιδηψό.

ΑΟ Ν ΑΡΤΑΚΗΣ - ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 2 - 1

Η Ν. Αρτάκη πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Λήλαντα στην εκπνοή του αγώνα και πλησίασε ακόμα πιο κοντά στη κορυφή. Το παιχνίδι έμοιαζε με ταινία του Χίτσκοκ και κρίθηκε με πέναλτι που κατελόγισε ο Παπακωνσταντίνου στο 93΄, παράβαση που αμβισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους και στο σημείο εκείνο το γήπεδο πήρε "φωτιά", ενώ στις εξέδρες είχαμε λιποθυμίες. Με τη νίκη αυτή ο ΑΟΝΑ πλησίασε στο -2 από την ΑΕΚ με την οποία αγωνίζεται την επόμενη εβδομάδα στο "Ενωσιακό" σ' ένα ντέρμπι σταθμό για την εξέλιξη του πρωταθλήματος.

ΣΤΗΝ ΕΡΕΤΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

Όλοι στην Ερέτρια περιμένουν τον τελικό του Κυπέλλου Ευβοίας την Τετάρτη 10 / 2  /2016  στο Στάδιο Χαλκίδας με τον ΑΟ Χαλκίς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ - ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 0 - 0

Ερέτρια και Ελλήσποντος έμειναν ισόπαλοι χωρίς τέρματα σ' ένα κακό παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις. Αυτό βέβαια δεν πτόησε καθόλου τους φιλοξενούμενους οι οποίοι επέστρεψαν με έναν "χρυσό" βαθμό στην Ν. Λάμψακο. Από την άλλη στον Απόλλωνα το μυαλό δεν μπορεί να ξεκολλήσει από το μεγάλο ραντεβού της ερχόμενης Τετάρτης και αυτό ήταν εμφανές για μια ακόμη αγωνιστική. Κοντολογίς βάσει της εικόνας του 90λεπτου το 0-0 εκτός από δίκαιο ήρθε και απόλυτα φυσιολογικά.

ΕΦΥΓΕ Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΜΗΧΟΔΗΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΧΑΛΚ.

Παρελθόν αποτελεί από το πάγκο του Ολυμπιακού Χαλκίδας ο Βασίλης Τσιμηχόδημος. Ο έμπειρος τεχνικός έθεσε τη παραίτηση του για προσωπικούς λόγους όπως τόνισε στον πρόεδρο Θανάση Στρατή σε συνάντηση που είχαν οι δυο άνδρες. Η απόφαση του Βασίλη Τσιμηχόδημου ίσως να αφορά ένα μικρό χρονικό διάστημα καθώς ο ίδιος χρειάζεται ένα διάλειμα από τους πάγκους. Όμως αυτή την ώρα γεγονός παραμένει ότι δεν είναι πλέον μέλος του τεχνικού τμήματος του Ολυμπιακού και από τον αυριανό αγώνα απέναντι στα Ζάρκα στον "ερυθρόλευκο" πάγκο θα κάθεται μόνο ο Βασιλης Ιωαννίδης.

ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΑΤΣ .............

Τα μπλόκα των αγροτών δεν άφησαν την ομάδα του Ακρίτα Καλαματας να έρθει στην Χαλκίδα και να αγωνισθεί για το πρωτάθλημα της Α2 Βόλεϊ με τον Ηρακλή Χαλκίδας και έτσι το ματς αναβλήθηκε.
Αντί για παιχνίδι λοιπόν οι παίκτες του Ηρακλή έκαναν προπόνηση και περιμένουν την επόμενη εβδομάδα την Καλαμάτα .