Σάββατο 13 Απριλίου 2013

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΙΣΤΙΑΙΑΣ – ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ ΚΕΧΡΙΩΝ 2-0: Τα μεγάλα «σαλόνια» της Εύβοιας άνοιξαν για να υποδεχθούν την πρωταθλήτρια Ακαδημία Ιστιαίας

Το όνειρο έγινε πραγματικότητα για την Ακαδημία Ιστιαίας, Η άνοδος στην Α1 είναι πλέον γεγονός για τους ποδοσφαιριστές του Γιάννη Βογιατζή, που φέτος πραγματοποίησαν μια εξαιρετική χρονιά στην Α2 και κατάφεραν να στεφθούν πρωταθλητές και να πάρουν το εισιτήριο ανόδου κερδίζοντας το Σάββατο στο γήπεδο του Νέου Πύργου τον Ακράτητο Κεχριών με 2-0 στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος και να σφραγίσουν επίσημα, την άνοδο τους στα μεγάλα «σαλόνια» την Εύβοιας. Οι πανηγυρισμοί ξέφρενοι τόσο εντός όσο και εκτός του γηπέδου μετά το σφύριγμα της λήξης από το Διαιτητή Θανάση Παπακυριάκο, σηματοδοτούν μια νέα αρχή στην πολύ πετυχημένη 10ετή πορεία της ομάδας.
Η Ακαδημία ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι και μόλις στο 7’ λεπτό είχε δοκάρι σε σουτ του Παπανδρέου μέσα από την περιοχή. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν με πολύ όμορφη ατομική ενέργεια ο Συμεωνίδης μπήκε μέσα στην περιοχή και αφού ξεγέλασε με προσποίηση και τον τερματοφύλακα του Ακράτητου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Στο 40’ μετά από πάσα του Συμεωνίδη μέσα στην περιοχή ο Τζαφεράι πλασαριστά και από αρκετά πλάγια θέση έκανε το 2-0 πού ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Διαδικαστικό όπως φάνηκε ήταν και για τις δύο ομάδες το δεύτερο μέρος, με μόνες αξιόλογες στιγμές , για την Ακαδημία ένα σουτ του Τζαφεράι που πέρασε άουτ στο 80’ και ένα σουτ του Γιαννιού στο 85’ για τις Κεχριές που έδιωξε ο Κουκούρας.
Διαιτητής ήταν ο Παπακυριάκος με βοηθούς τους Μπακατσέλο και Κοντογιαννίδη.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΙΣΤΙΑΙΑΣ: Δαμάσκος (78’ Κουκούρας), Τζαφεράι, Καλαμπόκας, Παπανδρέου, Γλύκος, Μισιρλής, Συμεωνίδης (46’ Χριστόπουλος), Σιάνος, Μπερμπεράι, Αφένδρας (λ.τ. Γιάγκος), Μπασδέκης
ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ ΚΕΧΡΙΩΝ: Μάρκου, Αχματσιώτης, Κοντάκης, Μπαλωμένος Κ. Π., Γιακουμάκης, Τσούπρος, Ηλίας, Γιαννιός, Τροπαΐτης, Μπαλωμένος Κ.Θ., Μαυρούτσικος