Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2013

ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ

Η εθνική Ελλάδας κοίταξε κατάματα τους Κροάτες, έστειλε το ματς στη δεύτερη παράταση και διεκδίκησε μέχρι το τέλος τη νίκη, αλλά το φινάλε ήταν οδυνηρό, καθώς η ομάδα του καταπληκτικού (και σήμερα) Ούκιτς ήταν αυτή που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (92-88), στέλνοντας τους διεθνείς μας στο αεροπλάνο της επιστροφής για την Αθήνα.Ενα ματς «μυθικό» και μια τιτάνια προσπάθεια που -δυστυχώς- δεν σφραγίστηκε με την κατάκτηση της νίκης, αφού στη δεύτερη παράταση (70-70 η κανονική διάρκεια, 77-77 η πρώτη παράταση), οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά και έκριναν τον νικητή, με την ελληνική ομάδα να αγωνίζεται και χωρίς τον Σπανούλη που καθηλώθηκε στον πάγκο με 5 φάουλ δύο λεπτά μετά την έναρξη της πρώτης παράτασης