Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2016

Πιερικός - ΑΕ Ιστιαίας 3-0 στην πρεμιέρα

Με ήττα στην πρεμιέρα ξεκίνησε η ΑΕ Ιστιαίας τους αγώνες της στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Γ΄Εθνικής.

Ηττήθηκε από τον Πιερικό με 3-0, σε ένα αγώνα που ξεκίνησε καλά για την ομάδα της ιστιαίας είχε δυο καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη μετά το 60' παρουσιάστηκε με άλλο πρόσωπο και έδωσε την ευκαιρία στον Πιερικό να βγεί μπροστά να πετύχει τρία γκολ.
Ο αγώνας ξενίνησε καλά για την Ιστιαία που στο πρώτο μέρος είχε δυο μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξαι το σκορ. Η πρώτη στο 27' όταν ο Αλεξίου βρέθηκε τετ-α-τετ μα τον γκολκίπερ του Πιερικού και η δεύτερη στο 37' όταν ο τερματοφύλακας του Πιερικού έσωσε την εστία του με εξαιρετική επέμβαση.

Στην επανάληψη η ομάδα τηςΙστιαίας μπήκε δυνατά αλλα για το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Πιερικός ισορόπησε για την συνέχεια πίεσε και στο 59' άνοιξε το σκορ με γκολ που πέτυχε ο Λαζόπoυλος με κεφαλιά 1-0.

Στο 77' ο Καραμανώλας διπλασίασε τα τέρματα του Πιερικού 2-0
Στο 82' ο Πιερικός τριπλασίασε τα τέρματα του με σκόρερ τον Τριανταφυλλίδη 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα το αγώνα.