Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2017

ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Γ.Σ. ΚΥΜΗΣ

Μετα από την εξαιρετική εμφάνιση στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ και με μία καταπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος (49-29), τα Τρίκαλα επικράτησαν άνετα της Κύμης με 76-58 και ανέβηκαν στο 7-11, αφήνοντας την ομάδα της Εύβοιας στο 5-13. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη της Stoiximan.gr Basket League, την ώρα που η Κύμη έχει μπει για τα καλά σε μπελάδες.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Με την περισσότερη προσοχή να στρέφεται στην άμυνα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς το σκορ προτού ο Σωτήρης Μανωλόπουλος φέρει τα Τρίκαλα στο +2, στο 10ο λεπτό (14-12).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και τρέχοντας ένα σερί 15-8 προηγήθηκαν με 5 πόντους, στο 17ο λεπτό (27-22). Το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη έκανε στη συνέχεια μία μίνι-αντεπίθεση και πλησίασε στο σκορ, με την ομάδα της Εύβοιας να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα 2 πόντων (29-27).

Οι γηπεδούχοι ήταν... καταιγιστικοί στο τρίτο δεκάλεπτο. Με πλουραλισμό και εξαιρετικές λύσεις στην επίθεση, τα Τρίκαλα έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 28-16 και απέκτησαν διψήφια διαφορά (55-45, 30o λεπτό), βάζοντας την βάση για τη νίκη.

Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο με ένα γρήγορο 9-0 που τους έφερε στο +18 (63-45, 32ο λεπτό), ενώ η Κύμη πέτυχε μόλις 2 πόντους από το 30ο μέχρι το 36ο λεπτό, κάνοντας ακόμα πιο απλά τα πράγματα για τους γηπεδούχους. Το επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου... σταμάτησε στο 21-13, με τα Τρίκαλα να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 76-58.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-29, 55-45, 76-58