Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017

Γ. Σ. ΚΥΜΗΣ - ΑΡΗΣ 94 - 69

Η Κύμη προηγήθηκε, μπαίνοντας πιο δυνατά, με 6-2 και 9-7, με πρωτεργάτη τον Σωτήρη Μανωλόπουλο. Ο Άρης ισορρόπησε (9-9, 11-11) και πέρασε μπροστά με 11-14 με βολές των Αθηναίου και Ουίβερ, Κυριάρχησε στη συνέχεια, χάρη στην πολύ καλή του άμυνα και με τη συνδρομή του Βασιλόπουλου στην επίθεση, "έκλεισε" το πρώτο δεκάλεπτο με 14-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κύμη με πρωταγωνιστή τον ΜακΦάντεν ισοφάρισε γρήγορα σε 21-21 και πέρασε και μπροστά με 25-21, παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Ένα τρίποντο του Φλιώνη και ένα του Μανωλόπουλου έφεραν το σκορ στο 28-27 στο 14΄, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, πλέον, και με τον Τσαγκαράκη έκαναν το 31-27. Στο 18΄ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 35-31 και 38-34, μια και οι Θεσσαλονικείς δεν έβρισκαν επιθετικές λύσεις, ενώ και στην άμυνα είχαν πρόβλημα αλληλοκάλυψης. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 39-35, με την Κύμη να δείχνει πιο αποφασισμένη για την κατάκτηση της νίκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μαγκί με κάρφωμα έκανε το 41-36 και ο Σμιθ το 44-36, με τον Άρη να χάνει τον Μπένσον με τραυματισμό και να έχει τον Χρηστίδη με 4 φάουλ από νωρίς. Ο Μανωλόπουλος με το 4ο του τρίποντο έκανε το 47-36, ο Άρης ήταν σε... "τρικυμία", οι γηπεδούχοι αύξησαν στο 53-36 στο 26΄ με τρίποντο του Μπάρλου και στο 56-38 με τον Οκερέαφορ! Δύο καλάθια από Τσαϊρέλη και Μποχωρίδη και ένα αντιαθλητικό του Μαγκί έδωσαν τη δυνατότητα στους "κιτρινόμαυρους" να μειώσουν σε 56-44 με βολές Αθηναίου-Τσαϊρέλη στο 26΄. Ο αγώνας απέκτησε γρήγορο ρυθμό και ο Άρης μείωσε σε 60-51 με τον Μποχωρίδη, αλλά ο Οκερέαφορ με νέο τρίποντο έκανε το 63-51, με την Κύμη να έχει 11/22 τρίποντα ως εκείνο το σημείο! Ο Άρης είχε εκνευριστεί, εκτός των άλλων, δέχθηκε μια τεχνική ποινή και με τις βολές από Οκερέαφορ και Τσαγκαράκη και ένα εκπληκτικό τρίποντο του ΜακΦάντεν από τα 9 μέτρα το δεκάλεπτο "έκλεισε" στο 70-51!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με άλλη μία... τεχνική ποινή στον Ουίβερ για "θέατρο" (αυστηρή, το δίχως άλλο) και η Κύμη που έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι με ευκολία έκανε το 73-51. Με καλάθι και φάουλ του Τσαϊρέλη και τρίποντο του Βασιλόπουλου έγινε το 73-57 αλλά οι γηπεδούχοι δεν πτοούνταν. Έφτασαν στο 78-57, ο Αθηναίου μείωσε σε 78-60. Ο εκπληκτικός ΜακΦάντεν συνέχιζε για το 84-62 στο 35΄, ο Άρης έκανε μια προσπάθεια για να μειώσει (84-69), αλλά τα λάθη του ήταν παροιμιώδη και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +20 (89-69 στο 38΄) για να πάρει τη νίκη με 94-69 μέσα σε πανηγυρισμούς...
Τα δεκάλεπτα: 14-21, 39-35, 70-51, 94-69.

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 16 (4), Οκερεαφόρ 7 (1), ΜακΓκί 5, ΜακΦάντεν 29 (6/7τρ.), Σμιθ 18 (2), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 11 (3), Σακελλαρίου, Κάιζερ 3, Μπάρλος 5 (1), Εζόμο.

Άρης (Γιαννάκης): Φλιώνης 5 (1), Αθηναίου 19 (2), Βασιλόπουλος 13 (2), Γουίβερ 2, Μπένσον 2, Μποχωρίδης 8 (1), Καλαϊτζάκης, Τσαϊρέλης 15, Πουλιανίτης 3 (1), Χρηστίδης, Μούρτος 2, Μπελ

Πηγή:sdna.gr