Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός Κ19

Ο Ολυμπιακός Κ19 έκανε σπουδαία εμφάνιση στη Νιόν, διέλυσε

τη Μίλαν με 3-0 και στέφθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης!

Ιστορικές στιγμές για τον Ολυμπιακό και το ελληνικό ποδόσφαιρο!

Η «ερυθρόλευκη» Κ19 επικράτησε με 3-0 της Μίλαν στον τελικό του Youth League και στέφθηκε Πρωταθλήτρια Ευρώπης, στη Νιόν της Ελβετίας.

Τα «μωρά» του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου έκαναν μια μεγαλειώδη εμφάνιση και με υπέροχα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο χάρισαν στην Ελλάδα το πρώτο της ευρωπαϊκό τρόπαιο σε συλλογικό επίπεδο.

Ο τελικός με τη Μίλαν κρίθηκε μέσα λιγότερο από ένα δεκάλεπτο, όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-0 με πέναλτι του Μουζακίτη (60΄), σουτ του Παπακανέλλου (61΄) και εκπληκτικό ανάποδο «ψαλίδι» του Μπάκουλα (66΄)

Διαιτητής: Τζον Μπρουκς (Αγγλία)

Κίτρινες: Κ. Κωστούλας, Παπακανέλλος, Μπάκουλας, Σίνα - Μπαρτεσάγκι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας, Αλαφάκης (72΄ Δάμα), Μουζακίτης, Μπάκουλας (88΄ Τανούλης), Παπακανέλλος (75΄ Λιατσικούρας), Πνευμονίδης (88΄ Γατόπουλος), Μπ. Κωστούλας

ΜΙΛΑΝ (Ινιάτσιο Αμπάτε): Ραβέιρ, Μάνι, Σίμιτς, Ενσιάλα (69΄ Λιμπεράλι), Μπαρτεσάγκι, Στάλμαχ (62΄ Σίμελχακ), Μαλασπίνα, Τζερόλι, Σκότι, Σία (78΄ Σάλα), Καμάρντα (79΄ Μπονόμι)