Τρίτη 16 Αυγούστου 2016

Ρίο 2016: Ασημένιος Ολυμπιονίκης στη Μαραθώνια κολύμβηση ο Γιαννιώτης!

Ρίο 2016: Ασημένιος Ολυμπιονίκης στη Μαραθώνια κολύμβηση ο Γιαννιώτης! | onsports.gr

Απίστευτη κούρσα για τον Σπύρο Γιαννιώτη ο οποίος με εξαιρετική αντεπίθεση στο τέλος του αγώνα της Μαραθώνιας κολύμβησης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο! Αυτό τουλάχιστον έδειξαν στην αρχή οι αγωνοδίκες ωστόσο αυτή τη στιγμή γίνονται διαβουλεύσεις για το ποιος βγήκε πρώτος, καθώς η πρωτιά κρίθηκε στο νήμα!
Ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να κάνει μία απίστευτη κούρσα στα 10 χιλιόμετρα ανοιχτής θαλάσσης καθώς εκεί που βρισκόταν πολύ πίσω, έφτασε με απίστευτο σπριντ τους πρωτοπόρους στην τελευταία στροφή και κατάφερε να περάσει πρώτος το finish line!

Δυστυχώς όμως παρότι πέρασε πρώτος τον τερματισμό, το χέρι του Βέερτμαν ήταν αυτό που βρήκε πρώτα την τερματική μπάρα με αποτέλεσμα να δώσουν το μετάλλιο στον Ολλανδό. Παρόλα αυτά ήταν μία συγκλονιστική μάχη με τον Έλληνα πρωταθλητή να κλείνει με τον καλύτερο τρόπο τη μεγάλη καριέρα του, χάνοντας ουσιαστικά στο νήμα το χρυσό.
Πίσω από τους Βέερτμαν και Γιαννιώτη που έκαναν τον ίδιο χρόνο (1:52:59) τρίτος είναι ο Γάλλος Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ.